شناسه : 6424
ی, 02/17/1396 - 11:17
نویسنده : استان فارس
عکس

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج حقوق دانان از فارس؛ مجموعه مقالات قضات دادگستری استان فارس در دو جلد با عنوان « اندیشه های قضایی» به همت علی القاصی مهر رئیس کل دادگستری و ارسلان اشرافی معاون منابع انسانی دادگستری فارس و از اعضای شورای عالی سازمان بسیج حقوق دانان فارس منتشر شد که در برگیرنده مقالات حقوقی و کیفری قضات دادگستری استان می باشد.

 

 

علی القاصی مهر، رئیس کل دادگستری استان فارس در شورای آموزش دادگستری استان، انجام پژوهش ها و تحقیقات کاربردی را از ضروری ترین نیازهای روز دستگاه قضایی برشمرد و گفت: تحقق دادرسی عادلانه، علاوه بر اینکه نیازمند زیر ساخت های قانونی و اجرایی است، نیازمند آن است که قاضی به عنوان رکن رکین دادرسی، به موازین قانونی مسلط باشد.

 

 

وی ادامه داد: قضات با تفسیر صحیح از قانون و تسلط بر آراء وحدت رویه، نظریات مشورتی و دکترین حقوقی، سلاح برنده قانون را در احقاق حق و اجرای عدالت به کار می گیرند و این موضوع جز با کسب علم، مهارت و تجربه میسر نمی شود.

 

 

عضو شورای عالی سازمان بسیج حقوق دانان فارس با بیان اینکه اندیشه های قضایی قُضات، حاصل علم و تجربه به صورت توأمان است، تصریح کرد: این اثر می تواند منبع مطالعاتی مناسبی برای حقوقدانان و دانش پژوهان حقوق باشد و دادگستری کل استان فارس با وجود قضات عالم و فرهیخته و کارکنان خدوم و تلاش گر، در راستای این رسالت حقوقی همواره کوشا بوده است.

 

 

القاصی مهر با بیان این که تعامل دادگستری با مجموعه دانشگاه های استان، عامل پویایی هر دو مجموعه قضایی و دانشگاهی است، خاطر نشان کرد: دادگستری فارس همواره از نظریات علمی قشر فرهیخته دانشگاهی در جهت بهبود امور بهره جسته و متقابلاً تجربیات گران سنگ قضایی خود را در اختیار دانشگاه ها گذاشته است.

 

 

ارسلان اشرافی، معاون منابع انسانی دادگستری فارس با بیان اینکه رسالت اصلی قضات دادگستری به عنوان پاسداران اصلی عدالت، احقاق حق و اجرای عدالت در قالب دادرسی عادلانه و صدور آراء قضایی متقن و منطبق با موازین شرعی و قانونی است، گفت: جامعه قضایی دادگستری فارس با قریب ششصد تن قاضی علیرغم فشار کار و ازدحام پرونده ها، همواره در کنار امر مقدس قضا از تحقیق و پژوهش غافل نبوده است.

 

 

وی  با اشاره به کتب، مقالات و طرح های پژوهشی متعددی که توسط قضات فارس به چاپ رسیده است، مطرح کرد: دادگستری استان فارس سال گذشته جلد سوم نشست های قضایی خود را توسط انتشارات مجد منتشر و به جامعه حقوقی کشور تقدیم نمود و امسال نیز در هفته پژوهش، مجموع مقالات قضات این دادگستری که در بردارنده ۳۱ مقاله در موضوعات مختلف حقوقی است توسط مرکز مطبوعات و انتشارات قوه قضائیه منتشر و به حقوقدانان و پژوهشگران تقدیم شد.

 

 

عضو شورای عالی سازمان بسیج حقوق دانان فارس خاطر نشان کرد: از بین پنجاه مقاله واصله، پس از دو مرحله داوری در کمیته مطالعات حقوقی دادگستری فارس و پژوهشگاه قوه قضائیه، در نهایت ۳۱ مقاله انتخاب شده است که همگی حاصل مطالعات علمی و تجربیات قضایی همکاران است.

 

 

اشرافی افزود: بر اساس بیستمین مصوبه سی و یکمین جلسه شورای آموزشی معاونت منابع انسانی قوه قضائیه همکاران قضایی که مقالات علمی آنها در این مجموعه منتشر شده است، می توانند تا سقف ۵۰ ساعت از مزایای آموزشی دوره های آموزش پودمانی استفاده نمایند.

برچسب ها
0 دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید