شهید اصغر توانا

شهید اصغر توانا ، پس از اخذ ديپلم در رشته ي رياضي وارد خدمت مقدس سربازي گرديد و چند ماهي را در واحد سياسي عقيدتي ارتش در اهواز سپري نمود و همزمان در آزمون ورودي دانشکده حقوق قضايي شرکت کرد و پذيرفته شد لذا مرخصي گرفت و به دانشگاه رفت . طي سه سال تحصيل چهره ي درخشاني از خود به نمايش گذاشت و جزء دانشجويان موفق و ممتاز دانشکده بود و همزمان با تحصيل به تناوب در مواقع عملياتي به جبهه هاي جنگ مي شتافت.

شهيد اصغر توانا فرزند عبدالمحمد توانا در فروردين ماه ۱۳۴۲ در شهرستان کازرون پا به عرصه ي وجود نهاد . دوران کودکي را در محيط پر از مهر محبت خانواده طي کرد . تحصيلات خود را تا اخذ ديپلم در شهرستان محل تولد گذرانيد . بسيار پر نشاط ، فعال ، خانواده دوست ، با تقوي و اهل مطالعه بود . انس دائمي با تفسير قرآن الميزان علامه طباطبايي و تفسير نهج البلاغه و مثنوي مولوي استاد محمد تقي جعفري داشت . پس از اخذ ديپلم در رشته ي رياضي وارد خدمت مقدس سربازي گرديد و چند ماهي را در واحد سياسي عقيدتي ارتش در اهواز سپري نمود و همزمان در آزمون ورودي دانشکده حقوق قضايي شرکت کرد و پذيرفته شد لذا مرخصي گرفت و به دانشگاه رفت . طي سه سال تحصيل چهره ي درخشاني از خود به نمايش گذاشت و جزء دانشجويان موفق و ممتاز دانشکده بود و همزمان با تحصيل به تناوب در مواقع عملياتي به جبهه هاي جنگ مي شتافت ، تا سرانجام در عمليات کربلاي ۵ در منطقه ي شلمچه در سال ۱۳۶۵ در حالي که قهرمانانه تانک هاي دشمن را با آر پي جي مقهور اراده ي خود مي نمود نداي حق را لبيک گفت و با پشت پا زدن به دنياي دون به عالمي ملکوتي پيوست . روحش شاد و راهش پر رهرو باد .

 

شهید اصغر توانا

 

متن وصیت نامه این شهید بزرگوار :

 

بسم الله الرحمن الرحيم ربک من بني آدم من ظهورهم ذريتهم واشهد هم علي انفسهم الست بربکن قالوا بلي شهدنا ان تقولوا يوم القيامة انا کنا عن هذا غافلين .باسلام ودرود بي پايان برتمامي انبياء الهي وبرچهارده معصوم پاک وباسلام برتمامي شهيدان راه خدا از بدوخلقت تا حال علي الخصوص سرور آزادگان حسين بن علي (عليه السلام ) سيدالشهدا وآقاي جوانان اهل بهشت وباسلام برمهدي (عجل الله تعالي فرجه الشريف )ونائب برحقش امام خميني .بارخدايا توانسان راخلق کردي وبافرستادن رسولان وانبياء عظام خلق خود راهدايت کردي وما به وصال قرب خود نزديکشان کني خدايا بارپروردگارا من هرگز نتوانستم آنطور که بايد وظيفه بندگي را به جاي آورم اي خدا چه قصورها وتقصيرها ازمن سرزده که تو با رحمانيت وستاريت خود عيوب مرا پوشاندي اي خداي بزرگ عاجزانه ازتو مي خواهم وتو را به اسماءحسنه ات سوگند ميدهم که از سر تقصيرات من بگذري ومارادرروز محشر رو سياه نکني .خدايا اگر چه ما سزاوار به بندگي نيستيم ولي تو  سزاوار تر به رحمانيت هستي واما اي پدر ومادرعزيزم : اي کسانيکه عمرتان رادر راه به ثمر رساندن من صرف کرديد شما هم مرا ببخشيد که نتوانستم آنگونه که سزاوار فرزندي بود به شما خدمت کنم اميدوارم که خداوند تبارک وتعالي از خزائن رحمت وبرکاتش شما را به بهره مند کند ودر قرب خودش شما را جاي دهد خواهران عزيزم :ازشما ميخواهم که زينب وار پيام خون شهيدان اسلام دردرعرصه گيتي طنين افکن کنيد .واما ازهمه دوستان وآشنايان واقوام ميخواهم هربدي راکه از من ديده اند به بزرگواري خودشان ببخشند که اميدوارم خداوند از گناهان شما درگذرد واما شما ملت عزيزايران : بدانيد که شما لايق ترين امت روي زمين هستيد وخدا اين لياقت رابه شما داده که اولين حکومت جمهوري اسلامي بعد از هزار وپانصد سال در کشور شما برپا شود اين حکومت خونهاي پاک فراواني به پايش ريخته شده اين حکومت گل سرخ فعاليت هزارو چهارصد ساله اولياء خدا وانصار الهي است وبدانيد که اگر آنطور که شايسته است ازاين انقلاب محافظت نکنيد غضب وخشم خداوند را براي خود جستجو کرده ايد عاجزانه از شما ميخواهم که فرمانبر خدا  باشيد وهرگز حتي لحظه اي رهبر عزيز را تنها مگذاريد ودر راه اعتلاي کلمه توحيد واسلام عزيز از  هيچ کوششي فرو گذار نکنيد واما اي دوستان وبرادران عزيزم : بسيار حقير تر از اين هستم که بخواهم پيامي به شما بدهم ولي اجازه بدهيد که حرف دلم را با شما بزنم .برادران :اکنون مسئوليت شمابسيار سنگين وعظيم است من که نتوانستم در اين راه قدمي بردارم اما از شما ميخواهم که بار رسالت را بردوش گيريد و در ابعاد مختلف خود را بسازيد وتنها بعدي ازابعاد را برنگزينيد وابعاد ديگر را فراموش کنيد علم را در کنار تقوا وتقوا در جهاد وخدمت به خلق خدا بجوئيد که تقوا در گوشه نشيني نيست اگر شما از مال وحال خود در راه اسلام گذشتيد واين مهم را پشت سرنينداختيد ميتوانيد به عنوان يک خدمتگزار خوب به اسلام خدمت کنيد وگرنه خدمت شما مثمر ثمر نخواهد بود .برادران عزيزم بعد معنوي خود راتقويت کنيد وهميشه مرگ را مد نظر داشته باشيد .خدايا :گناهانمان را ببخش وعبادات قلبيمان را بارحمت واسعه بيکرانت قبول بفرما ومارا در جوار قرب خود بااولياء وشهدا وانبياء محشور بگردان والسلام عليکم ورحمة الله وبرکاته اصغر توانا ۰۲/۰۹/۱۳۶۵ .  

 

شهید اصغر توانا

 

خاطره ای از این شهید والا مقام :

 

ايشان با شهيد حاجي جاويد مرحمتي که پسر عمه شان مي شدند انس شديد داشت . شهيد مرحمتي دانشجوي جامعه الامام الصادق (ع) بود و شهيد توانا دانشجوي دانشکده علوم قضايي . در سال ۱۳۶۵ که سال آخر علميات هاي بزرگ بود حوالي دي ماه که پايان ترم است و سخت مشغول درس خواندن و تلاش کردن بودند ، امر و فرمان حضرت امام (ره) مبني بر حضور در جبهه هاي جنگ ، اين دو عزيز مردد بودند که في الفور به جبهه بشتابند يا اينکه بعد از امتحانات عازم شوند ، به اين نتيجه مي رسند که استخاره ايي کنند و بر مبناي آن عمل نمايند . دو نفري استخاره مي کنند آيه کريمه مي آيد : " فاخلع نعليک انک بالواد المقدس طوي " که ديگر درنگ جايز نمي دانند و دو نفري به خط مقدم عازم مي گردند که شهيد جاويد مرحمتي در عمليات کربلاي ۴ و شهيد اصغر توانا در عمليات شلمچه به درجه رفيع شهادت نائل مي گردند .

والسلام .  

 

شهید اصغر توانا

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.