شهدای حقوق دان استان فارس

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج حقوق دانان از فارس؛ دفاع هشت ساله يکي از آزمونهاي بزرگ تاريخي بود که گروههاي مختلف مردم ايران با جديت تمام در آن شرکت کردند. يکي از اين گروه ها حقوق دانان بودند که شما در این گزارش با شهدای حقوق دان استان فارس آشنا خواهید شد.

 

شهید احمد توکلی:

 

 

متولد شهرستان

لار

تاریخ تولد

۱۳۳۹

شغل

آموزگار و حقوق دان

فرزند

اول

محل کار

روستای بنارویه

تاریخ شهادت

۲۳/۴/۶۱

علت

جراحات جنگی

منظقه شهادت

شلمچه

 

وصیت نامه این شهید به شرح زیر می باشد:

 

بسم الله الرحمن الرحيم

 

يا ايتها النفس المطمئنه ارجعي الي ربک راضيه مرضيه

با درود بر اميد منتظران حضرت مهدي(عج) و نائب بر حقش امام خميني و همچنين با سلام به خانواده ام که با وجود گرفتاري هاي زندگي تنهايشان گذاشتم وصيتم را آغاز مي نمايم:

 

 من با الهام از احکام حيات بخش اسلام و با پيروي از آيين پاک محمد(ص) و نيز با توجه به آيه فوق سرانجام پس از مبارزه با نفس آن را آرام و مطمئن نموده با کمال خشنودي و رضا تصميم گرفتم که به سوي خداي خود رجعت نمايم.

 

 اميدوارم خداوند نيز از من راضي باشد.اي مادر مهربان و دلسوزم و اي مادري که براي من هم پدر بودي و هم مادر اگرچه ممکن است فقدان من تو را متاثر سازد ولي در عين حال تو را به صبر و استقامت وصيت مي کنم و از تو مي خواهم که بر خدا توکل نمايي اين را هم بدان که مسائل تاثير انگيزتري نيز وجود دارد که بايد به آنها بينديشي بايد به خانواده هايي فکر کني که تمام عزيزان و هستي خود را در اين جهاد مقدس فدا کرده اند.

 

 بايد به خانواده هاي محترم فلسطيني بينديشي که هر لحظه و هر ساعت زير بمباران هاي وحشيانه جنايتکاران جان مي دهند. آن وقت است که قلبت آرام مي گيرد و بر فداکاري من ارج مي نهي.

 

اي مادر گرانقدرم چون مشيت الهي بر اين است که همگان اين سراي فاني را ترک کنيم پس جاي ناراحتي نيست و هر زمان خدا بخواهد تو و سايرين نيز به ديار آخرت سفر خواهيد کرد. من در درياي خون شنا نموده و در ساحل کمال و سعادت منتظرت خواهم ماند.

 

از پدر و مادر و خواهران و برادرانم مي خواهم مرا حلال کنند و از اين که نتوانستم مسئوليت سرپرستي آنان را به نحو خوبي انجام دهم از آنها معذرت مي خواهم. در ضمن از پدرم تقاضا دارم از اين که نتوانستم خدمتي در حقش انجام دهم مرا ببخشد.

 

پيام من به مردم: از مردم مبارز و قهرمان مي خواهم که همانند گذشته پيوند خود را با امام حفظ نموده و در راه تحقق آرمان هاي انقلاب اسلامي از ايثار جان و مال دريغ ننمايند.

 

پيام به مسئولين: هر چند اين بنده حقير خود محتاج پند و اندرز مي باشم با اين وجود از مسئولين محترم خواهش مي کنم در برخورد با مردم خوشرويي و محبت کنند و روابط را بر ضوابط مقدم نگيرند و اين را به ياد داشته باشند که هر چه مسئوليت بيشتر مي شود به همان نسبت بايد بر تقوا و خضوع آنها افزوده گردد.

 

در خاتمه از همگان التماس دعا دارم.والسلام عليکم و رحمة الله و برکاته

 

 

شهید بهزاد مهربان جهرمی

 

متولد شهرستان

جهرم

تاریخ تولد

۱۳۲۵

فرزند

محمدرضا

شغل

مسئولي دائره سرپرستي صغيران و زنان بیوه

فعالیت در دادگستری

محل کار

لار-جهرم-شیراز

تاریخ شهادت

۳۰/۰۹/۶۰

علت

حوادث ناشى ازدرگيرى مستقيم با دشمن-توسط دشمن ‌درجبهه

منظقه شهادت

-

 

 

وصیت نامه شهید بزاد مهربان به شرح زیر می باشد:

 

 بسم الله الرحمن الرحيم.

و قاتلو فى سبيل الله و اعلموا ان الله سميع عليم.

 

اكنون كه بيارى الله و رهبرى روح الله عازم جبهه نبرد حق عليه باطل هستم اين وصيت نامه را در كمال صحت و سلامت و اعتقاد به خدا و محمد و دوازده امام و ولايت فقيه مى نويسم:

 ۱- مردم پشتيبان ولايت فقيه و روحانيت مبارز باشيد و امام را تنها نگذاريد. ۲- از پدر و مادرم و همسرم رضايت كامل دارم اميدوارم مرا بخشيده باشند سفارشم به همسرم اين است كه فرزندانم را حسين گونه تربيت كنى و خود زينب وار مبلغ اسلام شوى و در شهادتم گريه نكنى كه شهادت آرزوى قلبى من است. ۳- اگر فردى اظهار داشت كه از من طلبكار است از ثلث داراييم بپردازيد و مابقى را مطابق قانون اسلام تقسيم كنيد.

 

والسلام عليكم و رحمه الله و بركاته.

چهارم محرم الحرام مطابق با دهم آبانماه شصت. بهزاد مهربان جهرمى.

 

 

شهید حجت الاسلام احمد فقیهی

 

 

متولد شهرستان

استهبانات

تاریخ تولد

۱۹/۱۲/۱۳۱۰

فرزند

 ملا حسين

برخی فعالیت های شهید

 برگزاری جلسات دعا جهت آگاهی مردم/ سخنراني در ارتباط با مسائل سیاسی روز/ مسئول قضاوت در دادگاه انقلاب

محل کار

استهبانات، يزد، فسا و داراب

تاریخ شهادت

۱۷ مردادماه ۱۳۶۰

علت

ترور توسط منافقین

منظقه شهادت

استهبان

 

بخشی از وصیت نامه شهید حجت الاسلام احمد فقیهی به شرح زیر می باشد:

 

در خاتمه یادآور می‌شوم به فرزندانم و فرزندزادگانم که اکنون تمام ملت ایران در حال مبارزه و جنگ با دشمنان اسلام‌اند، بنابراین همه در جبههٔ حق علیه کفر قرار گرفته‌ایم چه آنان که در مرزند و چه کسانی که در پشت سر آنان‌اند و دستور این نبرد هم از ناحیهٔ نایب بر حق امام زمان (عج) صادر گردیده، پس اگر غالب بر دشمن خونخوار شدیم و سرنگون ساختیم پیروز هستیم و اگر در این راه جان ناقابل خود را از دست داده و به سعادت بزرگ شهادت نایل آمدیم، باز هم پیروز شده و افتخار بزرگ داریم.

 

 

اینجانب هم از مردم جدا نیستم و آنچه تاکنون توانسته‌ام انجام وظیفه در هر موقعیت حساس نموده‌ام و از کشته شدن هراس و بیم ندارم و در مسند قضایی آنچه از خودم اطمینان دارم سوء استفاده علیه فردی از مردم نکرده‌ام و با علم و آگاهی و توجه، حکم ناحقی صادر نکرده‌ام و تا آن­جا که در توان داشتم بررسی و تحقیق نموده‌ام و اگر موضوعی به اشتباه فهمیده و بر من ثابت گردیده باز بر اساس علم و تحقیق قدم برداشته و حکمش در اسلام مشخص است و در نزد خدای بزرگ معلوم است که امید اصلاح امر و عفو و گذشت از جانب او دارم و با خوش­بینی به سوی خدای خود می‌روم. ان­شاءالله.

 

 

و از شما انتظار دارم که راه حق و صراط مستقیم اسلام که امروز خلاصه در خط امام می‌گردد و همیشه در خط مجتهد جامع‌­الشرایط خلاصه می‌باشد از دست ندهید و ناآگاهانه و بدون اطلاع حرف نزنید و فریب افراد بی­سـواد و دور از خطهٔ اطلاعات نخورید که در پیش وجدان و خدا و خلق شرمنده و رسوا خواهید گردید و در جهان دیگر به عقوبات شدید الله دچار می‌شوید. 

 

 

شهید جواد شمسایی:

 

 

 

متولد شهرستان

شيراز 

تاریخ تولد

 ۱۳۳۱

فرزند

 محمد بنی

برخی فعالیت های شهید

   رئيس بخش قرارگاه نيروي انتظامي ناحيه/  رئيس آموزش نيروي انتظامي/  رئيس اطلاعات فیروز آباد/ رئيس اطلاعات یاسوج/  رئيس اطلاعات شيراز 

محل کار

فیروزآباد/یاسوج/شیراز

تاریخ شهادت

۲۳ ارديبهشت ۱۳۷۰ 

علت

اصابت گلوله   به دست و چشم و قلب درگیری با متهم شرور

منظقه شهادت

شیراز

 

وصیت نامه شهید جواد شمسایی به شرح زیر می باشد:

 

بسم الله الرحمن الرحيم الحمدالله رب العالمين و صلي الله علي محمد و آله الطاهرين

انا لله و انا اليه راجعون

خدايا اکنون که قلم در دست گرفته وصيتي مي نويسم. خدايا اين تو هستي که قلبم را مالامال از عشق به راهت و اسلامت و نظافت و ولايت قرار دادي. خدايا رفتن در دست توست من نمي دانم که چه موقع خواهم رفت. خدايا مرا خالص گردان تا بدان فيض الهي که همان شهادت است برسم. پروردگارا از تو مي خواهم که مرا در رکاب امام زمان (عج) قرار دهي. پروردگارا ولي امرت حضرت آيت الله خامنه اي را تا ظهور حضرت مهدي (عج) زنده و پاينده و موفق بدار.

آمين يا رب العالمين

 

 

شهید عبدالرحمن دانشجو

 

 

 

متولد شهرستان

کازرون

تاریخ تولد

۱۳۱۲

فرزند

 محمد حسن

برخی فعالیت های شهید

  امامت جماعت مسجد کازرون/ نماینده ی امام در امور حسبیه و رسیدگی به امورات مذهبی و شرعی مردم کازرون/  اولین پایگاه انجمن اسلامی /  تشکیل کتابخانه و جلسات اعتقادی برای نوجوانان و جوانان/ نقش  در تاسیس و شکل گیری صندوق­های ذخیره و خیریه قائم(عج)/  برپایی مراسم چهلم شهدای تبریز/

محل کار

کازرون

تاریخ شهادت

رمضان سال ۶۰

علت

ترور توسط منافقین

منظقه شهادت

کازرون

 

 

شهید حسین اشراقی:

 

 

متولد شهرستان

 گزبرخوار از توابع شهرستان شاهین شهر و میمه

تاریخ تولد

پانزدهم اسفند ۱۳۳۹

فرزند

 حسنعلی

برخی فعالیت های شهید

 خدمت در دادسراي انقلاب اسلامي اصفهان /  جانشین دادستان مرودشت

محل کار

اصفهان و مرودشت

تاریخ شهادت

آبان ماه ۱۳۶۴

علت

ترور توسط منافقین

منظقه شهادت

در محل دادسراي انقلاب مرودشت

 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.