طرح هر مسجد یک حقوق دانان با جدیت پیگیری می‌شود

دومین جلسه شورای عالی بسیج حقوق دانان با موضوع «بررسی طرح هر مسجد یک حقوق دانان» برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان بسیج حقوق دانان فارس، دومین جلسه شورای عالی بسیج حقوق دانان با موضوع «بررسی طرح هر مسجد یک حقوق دانان» برگزار گشت. این جلسه جهت بررسی تخصصی و پیگیری این طرح با حضور قضات و حقوق دانان در دادگستری فارس برگزار شد.

رئیس سازمان بسیج حقوق دانان فارس پیرامون طرح «هر مسجد یک حقوق دانان» گفت: طرح هر مسجد یک حقوق دانان از سال ۹۵ ابلاغ شد که از آن زمان ۷۰ مسجد را تحت پوشش داریم.

سعید یوسفی بابیان این‌که متأسفانه مساجد ما مساجد تراز انقلاب نیست، افزود: اقشار مختلف بسیج نیز در طی فعالیت‌هایی در راستای جذب مردم به مساجد حرکت می‌کنند. هدف در طرح «هر مسجد یک حقوق دانان» جذب آحاد مردم به مسجد، آگاهی عمومی، آشنایی شهروندان با حقوق تکالیف کاهش آسیب و ... است.

وی پیرامون فرآیند اجرا شدن این طرح در شهرستان‌ها مطرح کرد: یک یا دو مسجد در شهرستان به عنوان مسجد الگو انتخاب شده و آسیب‌های حقوقی اولویت دار هم شناسایی می‌شوند. بعد از آن از بین کسانی که تحصیلات حقوقی دارند پس از گذراندن یک دوره دو هفته‌ای تربیت مربی، تعدادی برای حضور در مساجد اعزام می‌شوند.

این مقام مسؤول بابیان این‌که این طرح در دو بحث مشاوره حقوقی رایگان و آموزش‌های همگانی پیگیری می‌شود، عنوان کرد: در استفاده از ظرفیت‌های دادگستری هیچ زمان مشکلی نداشتیم اما مشکل ما با هیئت امنای مساجد و اداره اوقاف است که گاهی در برخی مساجد اجازه ورود حقوق دانان را نمی‌دهند.

بسیاری از مساجد شیراز امام جماعت ندارند

دکتر رشیدی در این نشست با اشاره به تجربه برگزاری دوره‌های حقوقی برای دبیران و نیروهای آموزش و پرورش در سال‌های گذشته، گفت: یکی از مشکلات مساجد این است که تعداد زیادیشون امام جماعت ندارد و دیگری این مسئله که اگر صحبت در مورد مسائل حقوقی را بخواهند بگذارند برای بعد از نمازها، تعداد زیادی برای این مسائل در مسجد نمی‌مانند.

وی بابیان این‌که متأسفانه مساجد خیلی خلوت شدند، تصریح کرد: بهترین روش این است که خود آن روحانی بین دو نماز به جای مسائل احکامی، به صورت مختصر یک مسئله حقوقی بگوید و نماز بعدی را بخواند که اگر روحانینون دادگستری بروند که خیلی بهتر است. این طرح بسیاری خوبی است که جای آن در کشور خالی بود.

حقوق نباید به یک رشته دانشگاهی محدود شود

حیدر آسیابی نیز در این نشست گفت: بسیاری از گرفتاری‌ها و معضلات مردم به دلیل عدم آگاهی از مسائل حقوقی است که حتی خیلی از تحصیل کردگان سطوح عالی جامعه با مسائل حقوقی هم بیگانه هستند که این خلع جا دارد در نظام آموزش عالی و دانشگاه‌ها این برطرف شود.

وی بابیان این‌که متأسفانه حقوق به یک رشته‌ی دانشگاهی محدود شده در صورتی که در بستر همه‌ی رشته‌ها و فن‌ها جریان دارد، افزود: یکی از دغدغه‌های رهبر انقلاب آموزش عمومی حقوق است که قوقه قضاییه در این مسئله جا دارد بهتر از این عمل کند.

دادستان شیراز با اشاره به این‌که این طرح از گذشته در دستور کار بسیج حقوق دانان بوده، عنوان کرد: برای اجرای این طرح باید جامعه بسیج حقوق دانان را باید گسترش دهیم که این نیاز به برنامه ریزی دارد.

آسیابی بابیان این‌که مساجد باید محور فعالیت‌های فرهنگی و آموزشی باشند، خاطرنشان کرد: متأسفانه مساجد ما فقط در وقت نمازها فعال است که این یک غفلت از ظرفیت مکانی و فرهنگی مساجد می‌باشد، این طرح باعث رونق مساجد می‌شود. بسیاری از مردم کوچک‌ترین اطلاعات حقوقی هم ندارند. طرح هر مسجد یک حقوق دان در واقع در راستای همان طرح بهداشت حقوقی است که باید جامعه خود را در بحث‌های حقوقی بیمه کنیم.

در آموزش عمومی حقوق نباید فقط به مساجد اکتفا کرد

فضل الله فروغی در این نشست گفت: این طرح مورد مطالبه گری حقوق عامه رهبری هم است که از مصادیق بند چهارم بیانیه‌ی گام دوم است.

وی بابیان این‌که اولین اقدام باید برگزاری یک جلسه هم اندیشی با حضور همه‌ی اقشار بسیج در راستای اجرای این طرح باشد، ادامه داد: در بحث آموزش عمومی حقوق نباید فقط به مساجد اکتفا کرد، باید در سطح بسیجیان، کارکنان، آموزش و پرورش و ... هم اجرایی شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به ظرفیت صدا و سیما جهت آموزش همگانی حقوق، عنوان کرد: اطلاع رسانی و تبلیغ روی این طرح مهم است، مخصوصا اگر گفته شود آموزش حقوقی رایگان برگزار می‌شود. مساجد پر تردد هم باید شناسایی شوند و قبل از هرکاری یک دبیرخانه و گروه مشاوری برای طرح مشخص شوند که مدام خوراک آموزشی را آماده کنند.

فروغی بابیان این‌که فراخوان اعلام همکاری در طرح نسبت به همه حقوق دانان و وکلا و مشاوران هم نیاز است، تصریح کرد: طرح باید دو بخش شود، آموزش و مشاوره که باید به طور مستمر داشته باشد. بعد از پایان این طرح نیاز به ارزیابی داریم و باید کار خودمان را آسیب شناسی کنیم تا به نحو احسنت انجام شود. از ظرفیت‌های دانشگاه در رشته‌های علوم تربیتی و رشته‌های مرتبط نیز می‌توان استفاده کرد.

آموزش پراکنده و بدون نظارت نمی‌تواند اهداف را محقق کند

دکتر نجیبی نیز در این نشست گفت: باید یک کمیته اجرایی و شورای برنامه ریزی حقوق دانان وجود داشته باشد که مسئولین اوقاف و کانون مساجد و .. هم در آن حضور داشته باشند که در تصمیم گیری ها هم مداخله داده شوند و همچنین بتوان از ظرفیت مالی آن ها هم استفاد شود.

وی افزود: هر شهرستانی باید یک مسئول داشته باشد و در شیراز هم تقسیم بندی منطقه‌ای باشد. گرفتن مربی حقوقی و کارشناس حقوقی هم از دو طریق پایگاه مقاومت و هم پخش فراخوان می‌شود پیگیری کرد. باید توجه داشت آموزش‌های پراکنده و بدون نظارت نمی‌تواند اهداف سازمانی را محقق کند و همچنین آموزش‌ها باید سرفصل‌هایشان مشخص شود.

نجیبی گفت: آموزش‌ها باید متناسب با طرح خودمان برنامه‌ریزی شود که بتوانیم یک حرکت و جریانی هم زمان در استان اجرا کنیم تا نتیجه‌ای داشته باشد. گسترش فرهنگ عمومی مستلزم بمباران اطلاعاتی افراد روی یک موضوع است.

وی عنوان کرد: با متدین زیاد مشکلی نداریم، مشکل اصلی ما مسجد نروها هست که اگر بخواهیم افراد دیگر رو هم ترغیب کنیم به مساجد بیایند، باید جذابیتی ایجاد کنیم. یک زمانی مساجد مکان صلح و سازش بود، باید مطالبه شود چرا الان این فضا را نداریم.

از ظرفیت طلبه‌های حقوق دان می توان استفاده کرد

ساداتی اظهار داشت: صد طلبه حقوق دان نخبه در مؤسسه امام حسین در استان داریم. می‌توان جلسه‌ای با این صد طلبه داشت که عده‌ای از آن‌ها حقوق دان و عده ای مشاوره هستند. این طلبه‌ها به واسطه‌ی ارتباطی که با مردم دارند مشکلات آن‌ها را می‌دانند. این طلبه‌ها در ادارات هم امام جماعت می‌باشند که پتانسیل خوبی از طلاب نخبه هستند.

وی بابیان این‌که فقط مساجد موضوعیت ندارد، ما از ظرفیت نمازخانه‌ها هم در مدارس و مکان‌های دیگر می‌توانیم استفاده کنیم، افزود: باید توجه داشت اکثر مشکلاتی که مردم ها دارند از جانب افرادی هست که مسجد نمی‌روند که برای جذب این افراد خود اعضای مساجد می‌توانند در بحث تبلیغات شرکت کنند و مردم را جذب کنند. البته بازخورد گیری از فعالیت قوه قضاییه و بسیج حقوق دانان انجام نمی‌شود که مشخص شود عملکرد مناسب است یا نه.

ساداتی عنوان کرد: یکی از مشکلات مهم مردم اجاره است که طرحی با رویکردی نوین در حال تدوین است. متأسفانه سیستم اجاره در سرمایه داری غرب بسیار عادلانه تر از ایران است.

اکرمی بابیان این‌که بحث مربوط به آموزش حقوقی شاید زیاد کار ساز نباشد، مطرح کرد: در بحث آموزش همگانی باید بررسی شود که مشکل ما چی هست و آموزش همگانی مبتنی بر این نیازها باشد. یک گروه باید باشد و بررسی کند این نیازها چه چیزی هستند. این طرح را به صورت موضوعی شروع کنیم، بازخورد آن را متناسب با پرونده‌های همان موضوع می‌توان مقایسه و ارزیابی کرد.

باید طرح مسجد محوری را رونق دهیم

احمد رحمانیان نیز در این نشست بابیان این‌که ما به تدریج کارکردهای خوب مساجد در صدر اسلام و حتی در دهه شصت را از دست دادیم، گفت: در طرح مسجد محوری خیلی از نکات مثل مباحث حقوقی و سئوالات حقوقی، موضوعات اقتصادی و ... مطرح می‌شود. اگر خدمات را بتوانیم در مساجد ارائه دهیم افراد مسجد رو می‌شوند. اگر بخواهیم مساجد را پر رونق کنیم باید طرح مسجد محوری را رونق دهیم و برای این کار باید جوانان و نوجوانان را جذب کنیم.

وی بابیان این ما توان ورود به همه مساجد نداریم به همین دلیل باید الگو سازی کنیم، مطرح کرد: چند مسجد را با تمام شاخصه‌های تراز انقلاب اسلامی الگو کنیم، تا مساجدی که هیئت امنای آن اجازه ورود و فعالیت را نمی‌دهند تحت تأثیر قرار بگیرند و به این سمت بروند.

رحمانیان ادامه داد: هر کدام از محلات آسیب‌هایشان را می‌دانیم که می‌توان طبق آن برنامه ریزی کرد و بازخورد گرفت. اگر به صورت مقطعی بخواهیم انجام دهیم عملا کار ابتر می ماند.

تربیت طلاب حقوقی یک ظرفیت است

دکتر بیرجندی نیز در این نشست گفت: می‌توان مسائل حقوقی را در نماز جمعه مطرح کرد که نکات در رسانه ملی منتشر شود و افرادی که شرکت نمی‌کنند از طریق اخبار اطلاع پیدا کنند. همچنین می‌توان همکاری با ستاد اقامه نماز کشور داشت.

وی افزود: با توجه به تعداد زیاد طلاب حوزوی، اگر بشود دادگستری با حوزه‌های علمیه همکاری داشته باشند و تدریس حقوق در حوزه‌های علمیه را داشته باشیم. طلاب فقه می‌خوانند و حقوق ما هم از فقه گرفته شده، بنابراین می‌توان طلاب حقوقی تربیت کرد.

این حقوق دانان مطرح کرد: تفاهم نامه دادگستری با مخابرات نیز می‌توانیم داشته باشیم و همچنین با جدا سازی اصناف می‌توان مسائل حقوقی هر صنف را به خودشان آموزش دهیم. از ظرفیت‌هایی که می‌توان استفاده کرد، این است که در پارک‌ها غرفه‌های حقوقی در مراسمات و اعیاد داشته باشیم. در مساجد نیز می‌توان غرفه‌های فرهنگی و حقوقی را درکنار هم احداث کرد.

انتهای خبر/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.