شناسه : 6525
ی., 05/14/2017 - 09:42
نویسنده : adminfars
سیاحی خبر داد:

واحد مشاوره حقوقی رایگان دفاتر مراجع تقلید در شیراز راه اندازی می شود

مسئول واحد مشاوره حقوقی سازمان بسیج حقوق دانان فارس از راه اندازی واحد مشاوره حقوقی رایگان دفاتر مراجع تقلید توسط این سازمان در شیراز خبر داد.

 

 

به گزاش روابط عمومی سازمان بسیج حقوق دانان از فارس؛ واحد مشاوره حقوقی رایگان از سال 95 در فارس توسط سازمان بسیج حقوق دانان فارس راه انداری شد که دفتر مرکزی آن در دادگستری کل استان می باشد؛ این فعالیت به طور متمرکز در مساجد شهر شیراز نیز در حال اجرا است که این سازمان با توجه به ظرفیت های مختلف موجود در شهر شیراز به دنبال راه اندازی دفاتر مشاوره در مراکز دیگری از جمله در دفاتر مراجع عظام تقلید می باشد.

 

سعید بیت سیاحی، مسئول واحد مشاوره حقوقی سازمان بسیج حقوق دانان فارس در ارتباط با نحوه ی فعالیت این واحد گفت: از مهر سال 95  دفتر مشاوره حقوقی رایگان را در دادگستری کل استان فارس راه اندازی کردیم که نه تنها مشاوره های حقوقی رایگان  بلکه به مسئله اصلاح ذات البین، صلح و سازش و میانجیگری نیز در دفتر ورود داشته ایم.

 

وی ادامه داد: هدف اصلی از مشاوره های حقوقی رایگان خدمت رسانی به مردم و به دنبال آن جلوگیری از روند افزایشی تشکیل پرونده در دادگاهها و دادسراها و شوراها ی حل اختلاف می باشد، بطوری که درهفته حداقل دو الی چهار مورد صلح و سازش و اصلاح ذات البین داریم که با افزایش این دفاتر میتوانیم به صورت موثری در کاهش حجم پرونده ها تاثیر گذار باشیم.

 

مسئول واحد مشاوره حقوقی بسیج حقوق دانان فارس خاطر نشان کرد: جرائمی هم هستند که ما در آن ها وارد نخواهیم کرد؛ شامل جرائم مربوط به امنیت ملی، انواع قاچاق به خصوص در زمینه مواد مخدر، انواع سرقت به خصوص در زمینه سرقت های مسلحانه، تجاوز به عنف، آدم ربایی و قتل عمد و همچنین تعدد و تکرار در تمامی جرائم که در این موارد مذکور ورود نخواهیم داشت.   

 

سیاحی مطرح کرد: تمام تلاش ما برای دفاع از مظلوم می باشد و دلسوزانه به عنوان عضوی از خانواده ی خودمان در راستای رسیدن به حقوقشان تلاش می کنیم و بی تفاوت از کنار آن ها عبور نخواهیم کرد.

 

وی بااشاره به نحوه ی فعالیت واحد مشاوره ی حقوقی گفت: بیشتر مراجعین به دفاتر ما از قشر ضعیف و محروم جامعه هستند که توانایی گرفتن وکیل ندارند و یا حتی برای پرداخت هزینه مشاوره هم بعضا در مضیقه هستند که وکلای جهادی ما در این دفاتر با جان و دل به این عزیزان خدمات مشاوره می دهند.

 

 

سیاحی پیرامون اجرایی شدن طرح مشاوره حقوقی در مساجد، تصریح کرد: در طرح مشاوره های حقوقی رایگان در مساجد نیز تاکنون 56 مسجد فعال شده اند و کسانی که در این مساجد حاضر می شوند  به صورت منظم و هفتگی در مساجد ،مشاوره رایگان ارائه و از نحوه ی فعالیتشان ماهیانه گزارش می دهند.

 

وی افزود: در صورتی که در مسجدی با مشکل مواجه شویم، ابتدا از طریق هماهنگی با هیئت امنا به دنبال حل مشکل خواهیم بود و اگر باز با مشکل مواجه شویم مطابق با توافق نامه ای که با حج و اوقاف داریم مساجد ملزم همکاری می شوند.

 

مسئول واحد مشاوره حقوقی بسیج حقوق دانان فارس در ارتباط با اقدامات صورت گرفته جهت مشاوره های حقوقی رایگان در دفاتر مراجع تقلید، گفت: دفاتر مراجع تقلید در مباحث فقهی، دینی و پاسخگویی در مسائل شرعی و احکام مشکلی ندارند ولی مراجعان آنها بعضا سوالات حقوقی دارند که در این زمینه از واحد مشاوره بسیج حقوق دانان درخواست کمک کردند و در این راستا از ما خواسته شد که در این دفاتر نیز فعالیت کنیم.

 

سیاحی با اشاره  به فقر حقوقی که در جامعه وجود دارد، بیان کرد: به دنبال افتتاح یک دفتر مشاوره حقوقی رایگان در حرم مطهر شاهچراغ نیز هستیم و با توجه به فقر حقوقی موجود در جامعه، مردم با استفاده از مشاوره های دفاتر ما قطعا با مشکلات کمتری مواجه خواهند بود.

 

وی پیرامون ایجاد واحدهای مشاوره حقوقی در شهرستان های فارس، گفت: راه اندازی دفاتر مشاوره حقوقی را همزمان با شهر شیراز در شهرستان های استان فارس شروع کرده ایم و در سال جاری  به دنبال گسترش این کار در شهرستان ها هستیم.

 

مسئول واحد مشاوره حقوقی بسیج حقوق دانان فارس تصریح کرد: تا به امروز اطلاع رسانی گسترده و مناسبی از فعالیت این دفاتر در سطح استان نداشته ایم، اما با توجه به همین سطح از تبلیغات و اطلاع رسانی های صورت گرفته، استقبال مردم مناسب و خوب بوده است.

0 دیدگاه

افزودن دیدگاه جدید